Bebek Odası

Bebek Odaları
Anne ve babaların daha doğmadan bile planladıkları ilk düşünceler bebek odaları üzerinedir.

Bebek odalarının, evlerinin her köşesinden daha değerli olduğunu düşünürler. Bebeğin cinsiyeti belli olana kadar mobilya ve dekorasyon konusunda hiçbir adım atılmazken; Cinsiyetin ne olduğu öğrenildiği andan itibaren, derin bir araştırmanın içine girmek hayli keyif verir onlara. Bebek odalarında uçsuz bucaksız bir çeşitlilik ve benzerinin olmaması konusu da ilk akla gelen düşünceler arasındadır. Renklerin uyumu, mobilyaların muhteviyatı, teknolojiye uygunluğu ve tartışmasız güzelliği çok önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde bebek odaları için oldukça çeşit görmek mümkün. Bebek odalarında ilk akla gelen duvar ve zemin kaplamaları. Zemin kaplamalarında ahşap dekorasyonlarla ısı yalıtımını sağlarken; bebeklerinizin yürürken devrilme ve travmatik düşme reaksiyonları düşünülerek,  güvenlik ön planda tutulmalıdır. Duvarlarınızda fabl figürlerden ve duvar kağıtlarından örnekler taşırsanız; perdelerinizi ve halılarınızı da bu çizgi karakterlerden uygun olarak seçebilirsiniz. Dekorasyonlarınızı oluştururken; anti alerjik boyalara, anti sentetik halılara da dikkat etmelisiniz. Bebeklerinizin daha temiz hava solumaları için odalarınızda gerekli tüm natürel donanımı sağlamak ta ebeveynlere düşüyor.
Bebek odalarınızın duvarlarında ve raflarında süslemeler yapabilirsiniz. Büyük harfler ve rakamlarla yapacağınız şirin yazılar; odanızın bebek odası görüntüsüne büründürmenize yardımcı olacaktır. Çocuklarınız için oluşturacağınız oyun odalarında, minik kaydırak ve salıncaklarla zenginleştirilmiş mini kreş havasını da yaratmak mümkün.

Bebek odalarınızın yatak seçimi çok önemlidir. Ortopedik yatak kullanımı ile bebekleriniz mışıl mışıl uyurken, sizlerde kendinizi huzurlu hissedeceksiniz. Unutmayın erkekler mavi; kızlar pembe…

Erkek bebek odalarının tarzı genellikle; çizgisel karakterlerden, futbol takımlarının renkleri ve ailenin olmasını istediği mesleklerin duvar süslerinden oluşmaktadır. Araba yataklardan, deniz fenerlerine, kızıl derili çadırlarından, şirin hayvan maskotlarına, korsan gemilerden, uzay mekiğine kadar yüzlerce çeşitte figür ve  dekoratif ürün  mevcut. Kız bebek odalarının sevilen tarzları ise  biraz farklı; fabl karakterler, kraliçe temalı süsler, pembe panjurlu ev dizaynı yataklarıyla sadeliği ve uçuk renk seçimleri ile bir birinden çok farklı ve daha göz kamaştırıcı renklere hakim.

Bebek odalarının vazgeçilmezi oyuncaklar ve oyun parkları ile zaman geçirebilecekleri oyunları kurmaları için, son yıllarda vintage tipi modellerle oldukça fazla karşılaşıyoruz.

Bebek odalarında renklerin ve ışığın etkisini de unutmamak lazım. Kırmızı, turuncu ve sarı renklerle yapmış olduğunuz çocuk odası dekorasyonlarında; bebekleri canlandıran, neşeli bir görünüme sokan, onların duygularına ses veren bir hareketlilik halini gözlemleyebilirsiniz.
Yeşil, mavi ve mor renklerdeki bebek odalarında ise; dengeleyici bir sakinlikte, anne kucağındaki kadar uykuya müsait ve huzur verici bir ortamı yakalamış olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Bebeklerinizin kıyafetlerini saklayabileceğiniz çekmece ve raf düzenlerini; eşya ve çantalarınızı saklayabileceğiniz büyüklükte dolaplara da ihtiyacınız vardır. Narin parçalardan oluşan bu pamuklu giysilere ait özel etajerler, bebek odaların en güvenli kısımları olacaktır.
Paylaş: