Genç Odaları

genç odaları, mobesko genç odaları, istanbul genç odaları, genç yatak odalarıBebek odalarını yaptığınız günlerden oldukça uzaklaştınız ve artık yetişkin çağlara adım atmaya çalışan çocuk bireyler için yepyeni yaşam alanları kurma zamanınız geldiyse; artık ihtiyaçlarını dinleyebileceğiniz genç odalarının yapılma zamanın çoktan geldiğini anlıyorsunuz demektir.

Okula başladıkları ilk günden itibaren, okul sonrası en büyük zamanlarını geçirecekleri genç odalarını hazırlarken; onun odasını seveceği ve özleyeceği bir düzene alıştırmak gerekir. Kullanacağı bir bilgisayarı, kendine ait kitapları dizebileceği rafları, çalışma masasındaki ışığını,  askılıklarını asabileceği bir gardırobu ve video oyun ile kendine ait bir genç odası kurmak isteyebilirler. Psikologların tavsiyesi de; oda seçimlerini ebeveynlerin gençlere bırakması yönündedir.

Sizlerde geleceğinizin teminatı çocuklarınızla beraber alışveriş yaparak; onlara kendi odalarındaki seçimleri ile, hayattaki ilk çizgilerini atma fırsatını vermenin mutluluğuna varacaksınız.

Ailenizde tek çocuğunuz var ise; genç odası ile ilgili fikirleri kendisi ile konuşarak rahatça çözebilirsiniz. Çünkü diğer bir kardeş için ikinci bir alternatif düşünmenize gerek kalmayacaktır.

Ailenizde bir erkek ve bir kız çocuğunuz var ise; muhtemelen çocuklarınıza ayrı genç odaları hazırlamanızın zamanı gelmiştir.

Ailenizde iki erkek çocuğunuza genç odası yapmayı düşünüyorsanız;  giysilerini saklayacağı dolaplarını ayrı, ayrı satın almanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken çalışma masalarını ayırmak ve her birine ait şahsi çekmeceler bırakmak yeterli olacaktır. İki erkek çocuğunuz var ise;  odalarda yerden tasarruf etmek isterseniz, sizlere alternatif bir  tercih olarak  ranza tipi yataklar sunulacaktır.

Ailenizin iki genç kız çocuğu var ise; psikologlar dan, aynı odayı paylaşan kız çocuklarının kıyafet dolaplarını ayırmanız yönünde tavsiyeler alırsınız. Ergenlik dönemi zor bir dönem gibi görünse de; flörtlerin ve hüzünlerin çok yaşandığı bu dönemlerde ev huzurunun kaybolmaması için, genç odalarında bu noktaların unutulmaması gerektiğini uzmanlar bize hatırlatıyor.

Genç bireyler odalarını genç odaları haline getirirken; aileler de büyüttükleri çocuklarının zevkleri ve ilgileri konusunda bilgi sahibi olabiliyorlar. Kızların genç odasında neler önemlidir diye sorsak; alacağımız cevaplar çok farklı olmayacaktır. Ayakkabılarını saklayabileceği raflar; tüm kıyafetlerine kolayca ulaşabileceği dolaplar, kendilerinin rahatça makyaj yapabilecekleri bir tuvalet masası ve sadece kendilerin açabileceği gizli çekmeceler doğru cevaplar olacaktır. Erkeklerin genç odası anlayışı bambaşkadır. Kendilerine ait dolaplarla, çalışma masalarını ayrı bir düzende isterler. Odalarında teknolojilerin en üst seviyesini yaşamak için televizyon, bilgisayar, video oyunları ve spor yapabilecekleri kondisyon aletlerine bile yer vermek isterler. Bir boy aynası onların güzellikle ilgili kısmı hızla geçmelerini kolaylaştıracak bir aksesuar olacaktır. Posterler ve flamalarla dolu duvar süsleri, formalar ve aldıkları kupalarla ve kendilerini onurlandıracak tüm objeleri saklayabileceği raflarla; aklındaki genç odaları ile ilgili bütün hayallerini yerine getirmiş olacaklardır.
 
Paylaş: