HALILAR, halı, halılar, mobilya halı
Tarihten bu yana; duvarlarda, zeminlerde ve mobilyaların üzerinde pahalı bir hediye gibi gördüğümüz,  kök boyaları ile renklendirilen ipek ve yünün sıkıştırılarak dokunması yapılmış, kısa tüylü kalın değerli yaygıya; halı diyoruz.

Halının ilk doğduğu devlet; Anadolu Selçuklu devletidir. Savaşçılar avlarını avladıktan sonra, kalkanlarını ters çevirip; ateş üzerinde yemeklerini pişirirken, savaşçıların altlarında önce av hayvanlarının postları vardı. Savaşçıların halı anlayışı;ilk av zamanlarından çıktı. İhtiyaçlar ve avlar arttıkça post bulamamaya başladılar. Bu sık dokumalarla başlayan hikaye; tarihteki halı adını, işte bu zamanlarda sağlamlaştırmaya başladı. Ayrıca dünyada ilk halıyı; Orta Asyalı Türkler dokumuştur.

Halılar antika kategorilerinde düşünülürse; 1920 den önceki dönemin konuşulması gerekir.Yani kimyasal boyaların kullanılmadığı; geleneksel döşeme halılar döneminden bahsediyoruz.

Günümüzde kilimlerle halıları karıştıranlar bile vardır. Oysa  kilim; halının en ince halidir.

Mekanlarınıza alacağınız halı için düşünmeniz gereken bir çok nokta vardır. Halınızı alacağınız odanızı iyi düşünmelisiniz. Ailenizin diğer fertlerinin ortak kullanımda olan bu odalarının kullanım sıklığını mutlaka düşünmek zorundasınız. Odalarınıza sokaktan girişin olup olmadığını düşünmekte, çok önemlidir. Güneşin odalarınızdaki halılarınıza ne kadar doğduğu gibi düşünceleri de aklınızdan çıkamamalısınız. Herkesin ortak kullanım alanında olan; koridor ve antre gibi, geçiş yerlerindeki halılarınızın bütçenizin yettiği ölçüde, en kalitelisini almak önemlidir.
Halılarınızın maliyetlerini düşünürken;  renklerine, dokusuna,desenlerine ve ipliklerine de iyi bakmak gerekir.endüstriyel halıların bir çoğu sentetik ipliklerle üretilir.İçindeki sentetik iplikler dışında farklı beş iplik çeşiti daha bulunmaktadır.

Naylon iplikler: Esnek ve güçlü yapıları ile; üzerine konan  mobilyaların ağırlıklarına karşı direnç gösterirler. Leke ve kirleri gizleyebildikleri için bir halı içinde az, ya da çok kullanılabilirler.

Olefin iplikler: Bünyesinde ;yağ ve kir tutmadığı için kolay silinebilir.Statik elektriğe ,yalıtkan bir yapı gösterir.Oksitlenme ve küf yapmaz; iç ve dış mekanlarda kullanılabilmektedir.Olefin iplikleri ; genellikle spor alanlarında ve sentetik halı sahalarda görebiliriz.
Polyester: Su bazlı tüm lekeleri çıkarır; çok kolay temizlenir. Renkleri her zaman canlıdır.

Akrilik: Banyolardan tanıdığımız bu iplik türü; Yün gibi bir görüntü vermektedir. Suya ve neme çok dayanıklıdır.Genellikle kadife yapımında ilk düşünülen ipliktir.

Yün: Diğer iplikler içinde daha pahalıdır; zengin muhteviyatı ile sıcak tutar.

Evinizin her köşesinde rahatlıkla kullanabileceğiniz halılarınız ;yüzlerce çeşit ve farklı modellerde sizlere sunuluyor.

Modern halılar,yolluklar,yazlık halıları, düz desensiz halıları,çocuk halıları, bebek halıları,mutfak halıları,shaggy tüylü halıları,el dokuması halıları, banyo halıları,vintage halıları,kaymaz halılar,peluşlar,tablo halıları,deri halılar,yün halılar,ipek halılar,antika halılar ve kapı paspasları gibi onlarca seçeneğiniz var.